Zarządzanie flotą pojazdów

Prowadzisz firmę transportową lub spedycyjną? Dysponujesz flotą pojazdów? Zobacz, jak efektywne zarządzanie flotą jest ważne dla rozwoju Twojego przedsiębiorstwa oraz sprawdź, co możemy Ci zaoferować. Specjalizujemy się w przygotowywaniu oraz wdrażaniu rozwiązań IT dla biznesu. Popraw swój wynik biznesowy, a zaoszczędzony czas zainwestuj w dalsze rozwijanie firmy.

Skontaktuj się

Zarządzanie flotą pojazdów (Car Fleet Management) pozwala na określenie rentowności zleceń, kosztów generowanych przez pojazdy, ich lokalizacji oraz optymalnego wykorzystania. Obecnie większość firm posiada samochody służbowe. Natomiast rozbudowanym taborem pojazdów dysponują głównie przedsiębiorstwa działające w branżach logistyka oraz transport.

Bez względu na wielkość taboru pojazdów, zarządzanie flotą samochodów jest tak samo ważne. Z przynajmniej kilku względów. Prowadzenie działalności i dysponowanie pojazdami to duże wyzwanie, z punktu widzenia organizacyjnego, jak i finansowego. Błędne działania, podejmowanie nierentownych zleceń może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Zarządzanie flotą pojazdów to jednak o wiele więcej niż zredukowanie kosztów związanych z transportem.

Zarządzanie flotą – na czym polega?

Zarządzanie flotą pojazdów przede wszystkim polega na kontrolowaniu pracy kierowcy, a także nadzorowaniu pojazdów. W przypadku rozbudowanego taboru, obejmującego wiele pojazdów oraz samochodów, zarządzenie nimi jest zadaniem trudnym i przede wszystkim niezwykle czasochłonnym.

Zadania realizowane w ramach zarządzania flotą pojazdów:

Weryfikacja danych dotyczących trasy oraz aut - Car Fleet Management umożliwia sprawdzenie przebiegu trasy, czasu przejazdu, spalania paliwa
sprawdzenie oraz nadzorowanie kosztów utrzymania floty samochodowej m.in. związanych z ich eksploatacją
planowanie czynności dotyczących pojazdów – np. przeglądów serwisowych, terminów opłaty ubezpieczenia
przypisanie danego pojazdu do konkretnego kierowcy
śledzenie opłat paliwowych

Zarządzanie flotą pojazdów obejmuje wiele różnorodnych czynności, dlatego oferta dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb danego klienta.

Po co zarządzać flotą pojazdów?

Zarządzanie flotą pojazdów w celu kontroli i uzyskiwania bieżącej informacji o położeniu samochodu jest zasadniczym zadaniem firm transportowych. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zarządzanie całym przedsiębiorstwem, a także sprawne wyznaczanie realizacji kolejnych pozyskanych zleceń.

Należy zauważyć, że Car Fleet Management dostarcza wiele ważnych informacji, na podstawie których można przeanalizować, które zlecenia dla firmy są najbardziej opłacalne, co należy zrobić, aby ograniczyć ponoszone koszty oraz zwiększyć bezpieczeństwo kierowców.

Rozwiązaniem, które powinno zagościć w Twojej firmy jest zarządzanie flotą pojazdów. Zarówno jeśli prowadzisz duże przedsiębiorstwo, jak i małą, rodzinną firmę.

Car Fleet Management korzyści

lepsza organizacja pracy: pozyskane informacje pozwolą na optymalizację procesów w firmie oraz ograniczenie pustych przebiegów, gdy samochód nie realizuje żadnego zlecenia
kontrola przed oraz w trakcie przewozu, możliwość sprawdzenia lokalizacji pojazdu
kontrola czasu pracy kierowcy
weryfikacja kosztów, możliwość ich zoptymalizowania dzięki dokładnej analizie
usprawnienie obiegu dokumentów

Zarządzanie flotą samochodową niesie wiele korzyści, a zredukowanie kosztów oraz optymalizacja działań to niebywała szansa na dalszy rozwój.

Zwiększenie świadomości dotyczącej ponoszonych kosztów

W każdej branży analiza ponoszonych kosztów, a następnie dążenie do ich zredukowania odgrywa niezwykle istotne znaczenie, ponieważ pozwala na poprawienie wyniku biznesowego. Zarządzanie flotą samochodową umożliwia stosunkowo precyzyjne określenie ponoszonych kosztów, a co za tym idzie również ich weryfikację.

W firmie transportowej jednym z ponoszonych kosztów jest zakup paliwa. Określenie zużycia przez dany pojazd paliwa pozwala na określenie rentowności danego zlecenia. Pozornie atrakcyjna stawka, w praktyce może okazać się niska, a zlecenie na granicy opłacalności.

Zarządzanie flotą samochodową – różnica pomiędzy dochodem a zyskami

Czy pojazd generujący mniejszy dochód może przynieść większy zysk? Wbrew pozorom odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. To właśnie zarządzanie flotą pojazdów pozwala na określenie marży konkretnych pojazdów w danym czasie.

Zoptymalizowanie kosztów pojazdów możliwe jest dzięki dokładnej analizie.

Możliwość dopilnowania wszelkich formalności

Zarządzanie flotą samochodową wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu formalności związanych z płatnościami, przeglądami, terminami ważności badań gaśnic, okresowymi badaniami kierowców.

Pamiętanie o wszystkich terminach, szczególnie w przypadku, gdy firma posiada dużą flotę pojazdów jest poważnym wyzwaniem. Nawet systematyczne sporządzanie analiz w excelu bądź innym notatniku nie gwarantuje dopilnowania wszystkich formalności. Właśnie w takim przypadku najlepiej sprawdzi się system zarządzania flotą pojazdów. W końcu wszelkie zaniedbania i przekroczenie terminów mogą wiązać się z dużymi karami, dlatego warto zadbać o dopięcie wszystkich formalności.

Zminimalizowanie pustych przebiegów

Wielu właścicieli firm boryka się z problemem pustego przebiegu, czyli braku realizacji danego zlecenia w określonym czasie. Czy można zminimalizować ilość pustych przebiegów? Jak najbardziej tak! Realizacji tego zadania służy zarządzanie flotą samochodową.

Znajomość dokładnej lokalizacji pojazdów oraz planu załadunków pozwala na sprawne wyszukiwanie kolejnych ładunków, a następnie rozdysponowywanie ich pomiędzy konkretne pojazdy.

Wdrożenie systemu zarządzania flotą pojazdów niesie ze sobą wiele korzyści – co ważne, pozwala oszczędzić czas, uzyskać istotne informacje niezbędne do dokonania analiz rentowności realizowanych zleceń, a także poprawić wynik biznesowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą SOTIPM – Systemu Obsługi Transportu oraz Pracowników Mobilnych. To kompleksowe wsparcie w wielu obszarach, a optymalizacja czasu i kilometrów pozwala na zwiększenie efektywności, a co za tym idzie obrotów. Jest multiplatformowym rozwiązaniem, wspierającym prowadzone działania w wielu obszarach biznesowych. Rozbudowana funkcjonalność, szybkość wdrożenia (w ciągu jednego miesiąca), zastosowane nowoczesne technologie, to tylko niektóre z zalet proponowanego rozwiązania.

Działamy już od ponad 22 lat, stale poszerzamy ofertę IT CENTER, dbając o jakość i stopień zaawansowania proponowanych rozwiązań z zakresu IT dla biznesu.
Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni. Sprawdź nas.

Dostarczamy rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa

22 888 50 00
info@sotipm.pl

Dołącz do nas

Chcesz tworzyć nowoczesne oprogramowanie?
Dołącz do nas
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter
Top