Zarządzanie flotą pojazdów – wyzwania

dodane: 13 październik
Zarządzanie flotą pojazdów – wyzwania

Efektywne zarządzanie flotą pojazdów to jedno z największych wyzwań firm transportowych, a nieudolne działania mogą być przyczyną niższych dochodów, co za tym idzie również słabszego wyniku biznesowego. Wielu przedsiębiorców mylnie skupia swoje działania na obniżeniu kosztów prowadzenia firmy, nie analizując korzyści, które może przynieść efektywniejsze zarządzanie taborem pojazdów.

Organizowanie transportu jest dużym wyzwaniem pod względem organizacyjnym, a zaplanowanie optymalnej trasy wymaga uwzględnienia naprawdę wielu czynników zmiennych. Wśród nich wskazać należy chociażby zmienne warunki atmosferyczne czy opłaty za przejazdy drogowe. Niezaprzeczalnie na efektywność wpływają także tzw. puste przejazdy, czyli trasy, w trakcie których nie jest organizowany żaden przewóz.

Efektywne zarządzanie flotą pojazdów obejmuje dwa obszary – po pierwsze dbałość o bieżące naprawy i zapobieganie powstawaniu większych awarii, po drugie opracowywanie takich tras transportowych, które będą przynosiły jak największe zyski. Dodać należy, że szczególnie trudne jest zarządzanie rozbudowanym taborem.

Zapobieganie kosztownym naprawom pojazdów

Utrzymanie taboru pojazdów nieodzownie wiąże się z koniecznością dokonywania przeglądów oraz bieżących napraw ewentualnych usterek. Słowo „bieżące” odgrywa tu niebagatelne znaczenie. Zwlekanie z naprawami może doprowadzić do powstania większej awarii, a co za tym idzie kosztowniejszej oraz dłuższej naprawy. Kiedy pojazd ze względu na awarię nie może być użytkowany, nie przynosi zysków.

Bieżące wykrywanie usterek pozwala na dokonywanie aktualnych napraw – jednak nie tylko. Dzięki zapobiegliwości przedsiębiorca uniknie utraty płynności funkcjonowania taboru pojazdów, a tym samym utraty zleceń i przestoju w firmie.

Kosztowność naprawy wiąże się z kolei z częściami zamiennymi. W przypadku posiadania rozbudowanej floty pojazdów, warto rozważyć możliwość zamawiania hurtowych ilości części. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku, gdy flota w głównej mierze składa się z pojazdów tej samej marki.

Flota pojazdów, którą dysponujesz narażona jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, zmiennych warunków atmosferycznych. Również w tym zakresie możliwe jest ograniczenie kosztów. Najprostszym przykładem są opony. Zastanów się, czy w Twojej sytuacji, korzystniejszym rozwiązaniem nie byłoby stosowanie opon całorocznych. Co więcej, analizując przebieg tras przewozów, można dopasować flotę pojazdów tak, aby koszty eksploatacji były mniejsze np. jeśli flota jest wykorzystywana w małych miejscowościach, pojazdy poruszają się po drogach wyboistych lub nieutwardzonych, małe, miejskie samochody z pewnością się nie sprawdzą, a częstotliwość napraw oraz ich kosztowność mogą okazać się bardzo uciążliwe.

Unikanie tzw. pustych przejazdów

Zarządzanie flotą pojazdów to takie rozplanowanie tras, aby ograniczyć ilość przejazdów, w trakcie których nie jest realizowany żaden transport. Dzięki lepszej organizacji pracy dochodzi do usprawnienia procesów w firmie, a także zweryfikowania kosztów. Dokładna analiza ponoszonych wydatków umożliwia z kolei ich zredukowanie do minimum.

Dzięki systemowi do zarządzania flotą pojazdów:

  • zoptymalizujesz przebieg tras, a także zweryfikujesz, czy są realizowane zgodnie z planem,
  • zweryfikujesz zużycie paliwa,
  • wyeliminujesz puste przebiegi,
  • zmniejszysz koszty prowadzonej działalności.

Obecnie trudno wyobrazić sobie działanie dużego przedsiębiorstwa bez wykorzystania nowoczesnych technologii, zaawansowanych systemów informatycznych, które nie tylko w znaczny sposób usprawniają pracę, ułatwiają przepływ dokumentacji oraz informacji pomiędzy poszczególnymi działami, ale także pozwalają na redukcję kosztów, dzięki lepszemu zarządzaniu firmą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku firm transportowych. Wykorzystanie specjalistycznych systemów odgrywa niebagatelne znaczenie w biznesie, umożliwiając szybki rozwój i wyróżnienie usług na tle konkurencji, dzięki różnym udogodnieniom dla klientów.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni. Sprawdź nas.

Dostarczamy rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa

22 888 50 00
info@sotipm.pl

Dołącz do nas

Chcesz tworzyć nowoczesne oprogramowanie?
Dołącz do nas
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter
Top