Efektywne sposoby na wyznaczanie optymalnych tras przejazdu

dodane: 15 październik
Efektywne sposoby na wyznaczanie optymalnych tras przejazdu

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi mierzą się firmy transportowe jest efektywne wyznaczanie optymalnych tras przejazdu. Wykorzystanie sprawdzonych metod pomaga zaoszczędzić czas i paliwo, podnieść wydajność pracy kierowców oraz poprawić terminowość dostaw. Jak jednak wyznaczyć najlepszą trasę w gąszczu dostępnych możliwości?

Na czym polega wyznaczanie tras przejazdu w firmie transportowej?

Wyznaczanie tras przejazdu polega na określeniu najkorzystniejszej drogi przejazdu dla wybranego pojazdu z punktu A do punktu B, biorąc pod uwagę szereg czynników, takich jak odległość, czas przejazdu, zużycie paliwa, opłaty drogowe czy ograniczenia dla ruchu ciężarowego. Celem procesu jest zminimalizowanie kosztów transportu oraz zwiększenie efektywności pracy kierowców i floty.

Tradycyjne metody planowania tras, oparte na doświadczeniu dyspozytorów i analizie map, są coraz bardziej czasochłonne i podatne na błędy. Nowoczesne firmy transportowe częściej sięgają po zaawansowane narzędzia informatyczne, które automatyzują i optymalizują ten proces.

Metody wyznaczania optymalnej trasy przejazdu

Poniżej wymieniliśmy kilka metod, spotykanych podczas wyznaczania tras dla pojazdów ciężarowych oraz dostawczych. Często współdziałają one ze sobą w jednym systemie. Jak zatem działa optymalizacja tras przejazdu?

Algorytmy trasowania

Podstawowym elementem systemów optymalizacji tras są zaawansowane algorytmy trasowania. Na podstawie wprowadzonych danych, takich jak adresy dostaw, parametry pojazdów czy ograniczenia czasowe, wyliczają najlepszą możliwą trasę. Algorytmy bazują na teorii grafów i potrafią uwzględnić setki zmiennych.

Mapy cyfrowe i dane drogowe

Oczywiście same algorytmy trasowania potrzebują aktualnych i szczegółowych danych o sieci drogowej. Nowoczesne systemy optymalizacji tras korzystają z cyfrowych map wysokiej jakości oraz informacji o utrudnieniach, remontach, korkach czy wypadkach. Dane pozyskiwane są w czasie rzeczywistym z różnych źródeł, takich jak systemy GPS, czujniki ruchu czy kamery drogowe.

Telematyka i monitoring pojazdów

Ważnym elementem procesu optymalizacji tras jest także bieżący monitoring pozycji i parametrów pojazdów. Systemy telematyczne, oparte na technologii GPS i transmisji danych, pozwalają śledzić pojazdy w czasie rzeczywistym, kontrolować czas pracy kierowców, zużycie paliwa czy styl jazdy. Dane mogą być następnie analizowane przez system optymalizacji tras pod kątem dalszego usprawnienia procesów transportowych. Przede wszystkim jednak, dobry system klasy TMS będzie potrafił porównać sposób realizacji zlecenia z tym zaplanowanym, wskazując różnice czasowe oraz kosztowe.

Optymalizacja tras przejazdu z oprogramowaniem SOTIPM – jak to działa?

System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych – w skrócie SOTIPM – to zaawansowane narzędzie informatyczne, kompleksowo wspierające procesy transportowe i logistyczne w firmie. Jednym z elementów systemu jest moduł optymalizacji tras, który automatyzuje i usprawnia planowanie przejazdów.

Bazując na algorytmach heurystycznych i danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym, program wylicza najlepsze trasy dla poszczególnych pojazdów lub dostępnej floty, biorąc pod uwagę takie czynniki jak odległość, czas przejazdu, okna czasowe dostaw, dopuszczalne gabaryty pojazdów czy wymagane kompetencje kierowców. System pozwala także na dynamiczną zmianę trasy w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Planowanie optymalnych tras nabiera szczególnego znaczenia w przypadku dostaw „łączonych” a więc realizowanych na rzecz kilku klientów, jednym autem. Uwzględniając powyższe parametry, oraz dodatkowo uwzględniając wolumetrię i masę poszczególnych zamówień, SOTiPM przygotuje optymalne kosztowo i możliwe do zrealizowania zlecenia transportowe, grupując zamówienia na trasy i sekwencjonując adresy dostaw. Planowanie może być realizowane w różnych horyzontach czasowych a automatyzacja w tym zakresie każdorazowo wymaga głębokiej analizy indywidualnych procesów.

Efektem wdrożenia SOTIPM jest redukcja „pustych przebiegów”, zwiększenie wykorzystania ładowności pojazdów, poprawa terminowości dostaw oraz obniżenie kosztów transportu. System pozwala usprawnić komunikację pomiędzy kierowcami a dyspozytorami oraz zautomatyzować procesy rozliczania i fakturowania zleceń.

Zoptymalizuj pracę firmy transportowej razem z nami

Optymalizacja tras przejazdu to proces złożony, wymagający zaawansowanych narzędzi i kompetencji. SOTIPM to system stworzony przez praktyków transportu, którzy doskonale rozumieją potrzeby i wyzwania branży TSL. Nasze rozwiązanie łączy w sobie najnowsze technologie informatyczne, bogate doświadczenie oraz indywidualne podejście do klienta.

SOTiPM sprawdza się z powodzeniem w firmach produkcyjnych i handlowych, które realizują dostawy z wykorzystaniem zasobów własnych lub wykorzystując podwykonawców w modelu 1PL (First Party Logistic), czy 2 PL (Second-Pary Logistic).

Z drugiej strony, możliwa jest taka adaptacja i konfiguracja systemu aby wspierał on pracę partnera logistycznego 2PL, czy 3PL (third-Party Logistic), umożliwiając podniesienie zakresu i jakości świadczonych usług do modelu 4PL (Fourth-Party Logistic) czy nawet 5 PL (Fifth-Party Logistic).

 

Skontaktuj się nami i zamów bezpłatne demo SOTiPM.

 

Sprawdźmy, gdzie w Twojej organizacji znajduje się największy potencjał do optymalizacji. Nie zawsze wynika on tylko z mniejszej ilości kilometrów.

 

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni. Sprawdź nas.

Dostarczamy rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa

22 888 50 00
[email protected]

Dołącz do nas

Chcesz tworzyć nowoczesne oprogramowanie?
Dołącz do nas
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter
Top