Czym jest system TMS?

dodane: 18 grudzień
Czym jest system TMS?

TMS (Transportation Management System) to system informatyczny, którego zadaniem jest wspieranie procesów planowania, monitorowania, rozliczania, a także zarządzania środkami transportu. Rozwiązanie to dedykowane jest firmom dysponującym taborem pojazdów m.in. przedsiębiorstwom spedycyjnym oraz logistycznym.

System TMS to szereg funkcjonalności usprawniających pracę oraz redukujących ponoszone koszty. Jakie firmy powinny rozważyć wdrożenie systemu TMS? Na jakie funkcjonalności warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jakie znaczenie ma system TMS dla usprawnienia procesu zarządzania transportem.

Zastosowanie systemu TMS

Jak już wspominaliśmy system TMS sprawdzi się w różnych firmach z branży:

 • transportowej,
 • logistycznej,
 • spedycyjnej,
 • dystrybucyjno-handlowej.

W dużym uproszczeniu mówiąc, system TMS jest rozwiązaniem, które może być wykorzystane niemal w każdej firmie, dysponującej i zarządzającej mniejszym bądź większym taborem pojazdów. Bez znaczenia jest rozmiar przedsiębiorstwa – TMS to skuteczne narzędzie zarówno dla dużych korporacji, jak i firm z sektora mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw.

TMS rozwiązaniem problemów związanych z organizacją transportu

Organizacja transportu jest procesem złożonym oraz skomplikowanym. Wymaga uwzględnienia wielu czynników zmiennych, przez co zaplanowanie optymalnej trasy jest niezwykle czasochłonne. Trudno także uniknąć błędów. Wszystkie niedociągnięcia mają niebagatelny wpływ na opłacalność realizowanego transportu.

Problemy firm z branży TSL to m.in.:

 • konieczność realizacji wielu zleceń w tym samym czasie,
 • puste przebiegi,
 • stosunkowo duże ryzyko popełnienia błędu przez pracownika w związku z koniecznością zweryfikowania dużej ilości danych,
 • duża konkurencyjność na rynku.

System TMS pomaga uporać się z wieloma problemami. Jakie są zalety oprogramowania TMS? Dokładne wyjaśnienie znajdziesz w kolejnym akapicie.

Funkcjonalność systemu TMS

Z systemem TMS możesz zaplanować, monitorować oraz zrealizować transport. Zapewnisz terminowość realizowanych zleceń, a przede wszystkim w pełni wykorzystasz dostępną flotę pojazdów – optymalizując przestrzeń ładunkową oraz redukując liczbę pustych przejazdów. Co więcej – poprawisz jakość realizowanych usług, zoptymalizujesz proces realizacji transportu, dzięki czemu skrócisz czas dostawy. To jednak nie jedyne zalety systemu TMS. Automatyzując proces planowania oraz realizacji transportu zminimalizujesz ryzyko popełnienia błędów przez pracowników. Jest to szczególnie istotne w firmach, w których codziennie realizowanych jest wiele transportów. Naprawa ewentualnych pomyłek i komplikacji z nich wynikających może okazać się naprawdę kosztowna. System TMS i optymalizacja procesów wpływa na redukcję ponoszonych kosztów, przez co realizacja transportu staje się jeszcze bardziej opłacalna. Ważną funkcją systemu TMS jest zapewnienie dostępu do danych w czasie rzeczywistym.

Podsumowując – system TMS to naprawdę wiele przydatnych funkcji optymalizujących cały proces planowania i realizacji transportu. Przynosi wymierne korzyści dla firmy. Niezaprzeczalnie warto rozważyć jego wdrożenie, bez względu na etap rozwoju, na jakim znajduje się firma. Inwestycję w TMS nazwać można pewną inwestycją w przyszłość.

SOTiPM – system, który wesprze Cię w wielu obszarach działalności

System obsługi transportu i pracowników mobilnych to zaawansowane narzędzie, o rozbudowanej funkcjonalności, wspierające działania podejmowane w różnych obszarach biznesowych:

 • TMS: planowanie, optymalizacja i realizacja tras,
 • CRM i Workflow: optymalizacja procesów handlowych,
 • CFM (car fleet management): zarządzanie flotą pojazdów,
 • obsługa procesów handlowych i rozliczeń,
 • CS (customer service): obsługa klienta,
 • MWM (mobile workforce management): zarządzanie pracownikami mobilnymi,
 • SFA (salesforce automation): automatyzacja sprzedaży,
 • BI (business intelligence): wspomaganie procesu podejmowania decyzji,
 • RTM (real time monitoring): monitorowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym.

Z SOTiPM można korzystać na podstawie licencji lub w modelu Saas (w formie wynajmu).

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni. Sprawdź nas.

Dostarczamy rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa

22 888 50 00
info@sotipm.pl

Dołącz do nas

Chcesz tworzyć nowoczesne oprogramowanie?
Dołącz do nas
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter
Top