Czym jest flota samochodowa, jakie są jej rodzaje i jak efektywnie nią zarządzać?

dodane: 10 sierpień
Czym jest flota samochodowa, jakie są jej rodzaje i jak efektywnie nią zarządzać?

Definicja floty samochodowej.

Dzisiaj flota samochodowa to nie tylko pojedyncze środki transportu, to również kompleksowy ekosystem zapewniający mobilność i efektywne działanie przedsiębiorstwa. Za flotę uznaje się grupę samochodów o różnych zastosowaniach wykorzystywanych przez jedno przedsiębiorstwo. Flota odgrywa ogromną rolę w przypadku funkcjonowania znacznej większości przedsiębiorstw, niezależnie, czy mówimy o transporcie produktów do klienta czy pomiędzy oddziałami lub do spedycji, czy też o transporcie osób. Podstawowy podział dotyczący floty samochodowej to dwie kategorie: flota osobowa i ciężarowa. Flota ciężarowa dzieli się na tabor silnikowy oraz tabor bezsilnikowy, w skład którego wchodzą przyczepy oraz naczepy. Różnice polegają również na celu do jakich pojazdy są przeznaczone. Mogą to być maszyny (pojazdy) drogowe, taksówki, czy chociażby tabor autobusowy. Fundamentalnymi przykładami zróżnicowania flot są: wypożyczalnie samochodów, sieci taksówek, czy komunikacja publiczna.

Sposoby na efektywne zarządzanie flotą samochodową

Efektywne zarządzanie flotą samochodową to duże wyzwanie, nawet dla doświadczonych przedsiębiorców czy wyspecjalizowanych ekspertów. Kluczowe i powtarzalne okazują się następujące czynniki:

Koszty związane z utrzymaniem samochodów – ograniczenie kosztów napraw, w tym kosztów części zamiennych

Naprawy pojazdów najlepiej wykonywać podczas regularnych przeglądów, dzięki czemu nie dopuszczamy, by drobne usterki przyczyniały się do powstania większych awarii. Dzięki temu nasza flota będzie funkcjonowała płynnie i nie będą nam zagrażały nieplanowane wyłączenia pojazdów z pracy. Dodatkowo łatwiejszy stanie się monitoring zużycia samochodów, co pozwoli na przewidzenie kosztów eksploatacji i w efekcie lepsze zarządzanie flotą.

W przypadku posiadania większej floty, można pokusić się o obniżenie kosztów części zamiennych, przez ich hurtowe zamawianie lub stosowanie odpowiednio wydajnych zamienników. Wysoce kosztowne może się okazać utrzymywanie własnych punktów serwisowych, dlatego często warto rozejrzeć się za zewnętrznymi usługodawcami aby rozważyć outsourcing w tym obszarze. Odpowiedź, jak zazwyczaj znajduje się w skali naszego przedsiębiorstwa.

Koszty związane z pokonywaniem tras

Właściwa reakcja na warunki panujące na drodze

Flota może być mniej lub bardziej narażona na użytkowanie w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych lub terenowych, co wpływa na funkcjonowanie pojazdów. Ważna jest tutaj jakość ogumienia. Może ona mieć wpływ na czas dostaw towarów lub realizacji usług. Równie ważny jest dobór odpowiednich aut do specyfiki zadań, jakie są za ich pomocą realizowane.

Raportowanie kierowców

Informacja zwrotna, przekazywana przez kierowców jest niezwykle ważna przy zarządzaniu flotą. Przykładowo Informacje zebrane podczas użytkowania pojazdu pozwolą na oszacowanie zużycia aut. Pozyskane informacje (dane) pomogą również w usprawnieniu działania systemu przeglądów. Nie wspominając o aspektach związanych z ewidencją nowych uszkodzeń czy przekazywaniem sobie pojazdów między kierowcami.

Systemy monitorujące ruch pojazdów

Systemy te mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji: możemy sprawdzić gdzie aktualnie auto się znajduje, zebrać informacje przydatne do określenia kosztów spalania paliwa oraz ustalić prędkość dostarczania produktów. Dzięki temu możemy się uchronić przed stratami spowodowanymi działaniami nieuczciwych pracowników. Nasi klienci mogą z kolei korzystać z dobrodziejstw wynikających z precyzyjnego określania szacowanego czasu dotarcia do celu (ETA/Estimated Time of Arrival)

Optymalizacja tras pojazdów i czasu realizacji usług

Dla zarządzania flotą samochodową istotna jest optymalizacja trasy pojazdów, czyli takie zorganizowanie trasy, żeby była jak najkrótsza, jak najszybsza i bez postojów. To również dostosowanie zaplanowanego przebiegu pojazdów do innych parametrów oraz czynników zmiennych. W końcu zaplanowane trasy powinny umożliwić obsłużenie zebranych zamówień w sposób optymalny kosztowo i z wykorzystaniem dostępnych zasobów.

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie działanie dużych a nawet średnich firm bez wykorzystania tego typu rozwiązań. W porównaniu z klasycznym modelem pracy planisty, systemy informatyczne pozwalają na uzyskanie takich samych lub lepszych wyników, w dużo krótszym czasie. Parametr czasu staje się kluczowy, kiedy to dla dużej ilości zadań trzeba niemal natychmiast podejmować decyzje, lub gdy dane wejściowe do optymalizacji ulegają wielokrotnym czy dynamicznym zmianom. W zarządzaniu flotą istotne zatem jest dokładne planowanie zadań i optymalizacja tras pojazdów, dzięki czemu realizowane są cele strategiczne (dostawy, sprzedaż, obsługa klienta) oraz zapewnione prawidłowe funkcjonowanie firmy. Właściciele przedsiębiorstw coraz bardziej doceniają rolę planowania oraz przywiązują dużą uwagę do skutecznego zarządzania flotą pojazdów.

W zarządzaniu flotą bardzo istotną rolę odgrywa człowiek. Pojazd, niezależnie od swojej charakterystyki jest tylko środkiem do realizacji zadań przez obsługującego go kierowcę (zespół czy brygadę). Zarządzanie flotą powinno zatem optymalizować również tę pracę i czynić ją bardziej efektywną.

Optymalizacja tras przejazdu może być wykorzystywana w szczególności gdy.:

  • Możemy połączyć zamówienia kilku klientów w ramach jednego transportu,
  • Realizujemy usługi cykliczne ale terminy dostaw mają akceptowalną, określoną przez klienta tolerancję,
  • Nasze towary są świeże lub wrażliwe na warunki atmosferyczne a transport powinien się odbyć możliwie szybko,
  • Nasza przewaga konkurencyjna oparta jest o możliwość szybkiej realizacji złożonego przez klienta zamówienia,
  • Chcemy zoptymalizować trasy składające się dużej ilości odwiedzanych adresów – np. praca przedstawicieli handlowych,
  • w branży odpadowej, gdzie konieczne jest zaplanowanie kilku powrotów do bazy w celu opróżnienia pojazdu w trakcie jednego dnia.

Optymalizacja liczby przejazdów, długości tras oraz przydzielonych zadań zwiększa efektywność i poprawia jakość realizowanych przez przedsiębiorstwo operacji. Dobry system dodatkowo umożliwi wnikliwa i bieżącą kontrolę realizacji tych zadań i w konsekwencji zmniejszy koszty logistyczne w organizacji.

Optymalizacja tras to wielowymiarowe korzyści. Niemal natychmiastowe osiągnięcie tak wielu efektów, niezależnie od branży, możliwe jest dzięki użyciu odpowiedniego oprogramowania.

SOTIPM – system do obsługi transportu i pracowników mobilnych

SOTIPM to autorski system dedykowany do obsługi transportu i zarządzania pracą pracowników terenowych. Aplikacje, które wchodzą w skład SOTIPM to kompleksowe rozwiązania optymalizujące procesy transportowe czy realizacji usług w terenie.

SOTIPM to rozwiązanie sprawdzone w przedsiębiorstwach z różnych branż, w których to ruch pojazdów, a także organizacja zadań pracowników mobilnych odgrywa kluczowe znaczenie dla realizacji procesów biznesowych. W rozwiązaniu połączone są cechy kilku klasycznych systemów dzidzinowych:

  • Transport Management System (TMS) – zarządzanie transportem – planowanie, sekwencjonowanie i optymalizacja,
  • Field Service Management (FSM) – zarządzanie usługami terenowymi – harmonogramowanie i realizacja usług
  • Mobile Workforce Management (MWM) – zarządzanie pracownikami mobilnymi – organizacja zadań i monitorowanie,
  • Car Fleet Management (CFM) – zarządzanie flotą pojazdów i urządzeń – nadzór nad eksploatacją,
  • Salesforce Automation (SFA) – zarządzanie mobilnymi handlowcami – obsługa procesu sprzedaży,
  • Yard Management System (YMS) – zarządzanie ruchem na placu – preawizacje, autoawizacje, przydział ramp magazynowych, etc.

Cechą charakterystyczną SOTiPM jest fakt, iż może on uwzględniać szereg punktów styku z systemem dostosowanych do różnych uczestników procesów w organizacji. Zatem oprócz standardowych użytkowników systemu w postaci pracowników Działu Logistyki, Sprzedaży, Administracji, Kontrolingu czy Członków Zarządów, dostępy mogą być realizowane przez dedykowane aplikacje mobilne oraz webowe dla takich grup użytkowników jak:

  • Pracownicy zarządzający flotą,
  • Pracownicy magazynów, pracownicy załadunkowi, portierzy,
  • Kierowcy, kierowcy placowi, Przedstawiciele handlowi,
  • Podwykonawcy usług transportowych oraz ich kierowcy,
  • Zewnętrzni dostawcy surowców i towarów,
  • Klienci Instytucjonalni/B2B i indywidualni/B2C,
  • Inne grupy pracowników kluczowe dla procesów w twojej organizacji.

SOTiPM jest rozwiązaniem mocno konfigurowalnym, co umożliwia dopasowanie jego architektury do potrzeb bardzo różnych przedsiębiorstw. Zrealizowane wdrożenia obejmują firmy zajmujące się produkcją i transportem produktów spożywczych, transportem realizowanym przez auta specjalistyczne jak cysterny, czy w branży odpadowej.

Wdrożenie i zastosowanie tego systemu pozwoli na sprawniejsze zarządzanie flotą, transportem i realizacją usług również w twoje firmie. Sprawdź możliwości jakie rozwiązanie przewiduje dla Twojej branży. Skontaktuj się z nami, dowiedz się więcej i zapytaj o demo.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni. Sprawdź nas.

Dostarczamy rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa

22 888 50 00
info@sotipm.pl

Dołącz do nas

Chcesz tworzyć nowoczesne oprogramowanie?
Dołącz do nas
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter
Top