Planowanie transportu sposobem na obniżenie kosztów

dodane: 27 sierpień
Planowanie transportu sposobem na obniżenie kosztów

Transport jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki. Na rynku panuje duża konkurencyjność, a firmy starają się zdobyć jak najwięcej zleceń, aby w sposób optymalny wykorzystać flotę pojazdów. Zarządzanie transportem oraz wyznaczanie tras dla kierowców jest trudnym procesem, wymagającym uwzględnienia wielu czynników zewnętrznych m.in. opłat drogowych, korków na drogach, a nawet warunków pogodowych. Zaawansowane systemy obsługi transportu to funkcjonalne narzędzia, a ich wykorzystanie w firmie przynosi wymierne korzyści, związane m.in. z obniżeniem kosztów realizacji transportu.

Dzięki wprowadzeniu systemu zarządzania transportem możliwe jest ulepszenie całości procesów transportowych, od przyjęcia zlecenia, aż po jego realizację – bez względu na to, czy realizowane są przewozy drobnicowe, czy całopojazdowe.

Na czym polega optymalizacja tras? Czym charakteryzują się systemy TMS?

W dużym uproszczeniu optymalizacja trasy to wybór, według określonych kryteriów, najlepszej trasy, poprzez uwzględnienie wszystkich czynników wpływających na koszt transportu. TMS (Transport Management System) to system do zarządzania transportem. Jeszcze do niedawna TMS postrzegany był jako drogie rozwiązanie, dedykowane przede wszystkim dużym firmom, które posiadają odpowiednie środki finansowe. W mniejszych przedsiębiorstwach ciężar doboru odpowiednich tras w całości spoczywał na pracownikach działów logistycznych. Jednym z największych problemów w doborze trasy jest zmienność sieci dystrybucji oraz duża ilość danych, które należy uwzględnić. Co więcej, optymalizacja trasy ze względu na owe zmienne musi być wykonywana na bieżąco. Program TMS jest dużym wsparciem w codziennej pracy i odciążeniem pracowników działów logistycznych, którzy ze względu na rosnącą ilość danych do przeanalizowania, nie są w stanie wybrać w pełni optymalnej trasy dla każdego transportu.

Należy podkreślić, że system TMS najbardziej sprawdza się w działach spedycji oraz logistyki, ale może być wdrożony w każdym przedsiębiorstwie, które dysponuje taborem pojazdów, bez względu na profil jego działalności.

Możliwości systemu TMS

Proces organizacji przewozu składa się przynajmniej z kilku etapów m.in. przyjęcia zlecenia, zaplanowania trasy, określenia wartości przewozu, monitorowania stopnia realizacji trasy oraz rozliczenia. Realizacja wskazanego procesu w połączeniu z koniecznością doboru najlepszej trasy, przy uwzględnieniu wielu czynników zmiennych, to proces czasochłonny oraz skomplikowany, a także mało wydajny oraz kosztowny. Do wad klasycznego sposobu planowania tras należy także ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego, który przy tak dużym obciążeniu obowiązkami wydaje się być wręcz nieunikniony.

System TMS to:

  • redukcja czasu niezbędnego do zaplanowania tras, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów działań logistycznych,
  • skrócenie czasu pracy i obniżenie kosztów zatrudnienia wykwalifikowanego personelu,
  • efektywne wykorzystanie floty pojazdów, ograniczenie lub wyeliminowanie „pustych przejazdów”,
  • skrócenie długości tras,
  • zredukowanie emisji spalin,
  • skrócenie czasu obsługi zlecenia.

Wykorzystanie w firmie systemu TMS pozwala na zautomatyzowanie procesu optymalizacji tras – możliwe będzie obsłużenie większej ilości zleceń, optymalne wypełnienie pojazdów, zaplanowanie większej ilości dostaw na trasie, przy wykorzystaniu mniejszej liczby pojazdów.

Jakie są efekty wdrożenia zarządzania transportem w firmie?

Wydajne planowanie oraz zoptymalizowanie całego łańcucha procesu dostaw, a co za tym idzie zredukowanie kosztów związanych nie tylko z samym procesem transportu, ale także z wydajniejszym wykorzystanie floty pojazdów, to trzy największe zalety wprowadzenia systemu zarządzania transportem w firmie.

Obecnie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, oferowane są kompleksowe oraz zaawansowane oprogramowania, rozwijane o nowe funkcjonalności.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni. Sprawdź nas.

Dostarczamy rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa

22 888 50 00
info@sotipm.pl

Dołącz do nas

Chcesz tworzyć nowoczesne oprogramowanie?
Dołącz do nas
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter
Top